nareszcie są...

 


 

Zakonczenie roku szkolnego 2016/2017

 

   23 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego 2016/2017. W tym dniu już nie było lekcji, ale można było otrzymać oceny... oceny końcoworoczne na świadectwie, które były wynikiem naszej całorocznej pracy.

 Zobacz więcej: szkolny blog

 

 

 


 

Wycieczka klas I-III do klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

 

   Tuż przed wakacjami, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Czaszynie wybrali się na wycieczkę do ruiny klasztoru na wzgórzu Marymont w Zagórzu.  Wędrówkę rozpoczęli spod sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej .  Wzdłuż drogi mijali przepiękne drewniane rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Po drodze podziwiali  wspaniałe widoki rozciągające się ze wzgórza na okolicę. Gdy dotarli do ruin klasztoru Karmelitów Bosych,  uczniowie klasy III przedstawili koleżankom i kolegom z klasy I i II historię klasztoru. Wspomnieli również, że w krypcie ruin kościoła spoczywają szczątki 53 braci zakonnych  o czym  świadczy pamiątkowa tablica na ścianie kościoła, którą wskazali uczestnikom wycieczki.  Po krótkim odpoczynku w ogrodzie klauzurowym, dzieci weszły na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok . Wycieczka przyniosła uczniom wiele wrażeń.

 


 

Grant dla naszej szkoły w Programie mPotęga !

 

   Nasza szkoła otrzymała grant w Programie mPotega! mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność.

   Projekt „Przez zabawę do nauki matematyki” stworzony przez Panią Annę Stachowską został wyłoniony w konkursie IV edycji Programu mPotega realizowanego przez Fundację mFundacja prowadzonej przez MBank.

   Na 771 zgłoszeń z całej Polski zostało wybranych 262 projektów. Część z nich walczy o nagrodę publiczności przez głosowanie na stronie internetowe: https://mpotega.pl/glosowanie.

 


 

Olimpiada Sportowa klas I-III gminy Zagórz

 

   19 czerwca w naszej szkole odbyła II Olimpiada Sportowa klas I-III gminy Zagórz. W Olimpiadzie uczestniczyły wszystkie szkoły naszej gminy. Siedem drużyn rywalizowało w sześciu konkurencjach tj.: sztafeta sprawnościowa, skoki na piłce, rzuty do „żywego” kosza (z udziałem opiekuna drużyny), celowanie woreczkiem do obręczy, golf i skoki w dal.

   Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwał Pan Paweł Stefanowski, któremu pomagali uczniowie klasy szóstej naszej szkoły. Wyniki z poszczególnych konkurencji były prezentowane na obrazie komputerowym wyświetlanym na ekranie.

   Młodzi zawodnicy poradzili sobie znakomicie z wymaganiami każdej konkurencji walcząc z wielkim zaangażowaniem o jak najlepsze miejsca. Podium olimpijskie zdobyli:

   - I miejsce: Szkoła Podstawowa w Czaszynie z wynikiem 30 pkt.

   - II miejsce: Szkoła Podstawowa Zagórzu z wynikiem 26 pkt.

   - III miejsce: Szkoła Podstawowa w Łukowem z wynikiem 23 pkt.

   Czołowe drużyny otrzymały puchary oraz medale. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe kubki. Upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, Pana Ernesta Nowaka oraz dyplomy wręczyły panie Ewa Get – dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu oraz Elżbieta Stefanowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Czaszynie.

   Gratulacje dla naszej drużyny, która wywalczyła dla naszej szkoły mistrzostwo olimpijskie. Brawa!

 

 


 

Święto Rodziny

 

   Wzorem lat ubiegłych zorganizowaliśmy imprezę środowiskową Dzień Rodziny, na którą uczniowie zaprosili swoich rodziców. Goście zebrali się w pięknie udekorowanej na ten dzień sali gimnastycznej.
   Najpierw poszczególne klasy prezentowały swoje występy. Były więc wiersze, piosenki i tańce.
   Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali sztukę pt. "Kopciuszek" w języku angielskim. Przy ciasteczkach, herbacie i kawie rodzice podziwiali grę "młodych aktorów", ktorzy za swój piękny występ otrzymali gromkie brawa.
   Na koniec wszystkie dzieci złożyły serdeczne życzenia swoim rodzicom i wręczyły wykonane przez siebie śliczne laurki.
Był to dzień pełen rodzinnej miłości.

M.B.

 


 

Sadzimy drzewa

 

   W ramach współpracy z Nadleśnictwem Lesko przeprowadziliśmy akcję, podczas której każdy uczeń naszej szkoły otrzymał sadzonki drzew. Dzieci posadziły drzewka wspólnie z rodzicami w różnych miejscach naszej miejscowości.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Święta majowe

 

Przed nami 3 dni świąt majowych:

 - 1 maja: Święto Pracy. Jest to święto międzynarodowe,

 - 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,

 - 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Litwy i Polski) w 1791 r.

   Klasa VI pod przewodnictwem wychowawczyni, Pani Haliny Sech przygotowała występ artystyczny związany ze Świętem Trzeciego Maja. W nieco humorystyczny sposób uczniowie pokazali w swoim wystąpieniu czasy w których uchwalano pierwsza konstytucje w Europie (i drugą na świecie).

    Po  przedstawieniu odbył się konkurs między-klasowy z wiedzy o Polsce w obrębie całej naszej ojczyzny jak i tej najbliższej - tzw. małej ojczyzny. W konkursie uwzględniono dwie kategorie poziomu trudności: kl. I-III i IV-VI. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, a bezbłędnie odpowiadała klasa III.

   Na końcu cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn państwowy. 

 

 


 

Szkolne obchody Dnia Ziemi

 

   Z okazji Dnia Ziemi zorganizowaliśmy szkolną uroczystość, na którą zostali zaproszeni: Pan Baszak dyrektor PKO BP w Sanoku i Pan Kosiba Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko.

   Uczniowie z klasy IV i V zaprezentowali przedstawienie pt. "Jak Dyzio uczył się oszczędzać", w którym połączyli treści ekologiczne z oszczędzaniem pieniędzy.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

 

Poranek Wielkanocny

 

   Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas. Są rodzinne, bogate w tradycje i zwyczaje, które przekazujemy młodszym pokoleniom. Jak co roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, której tematem przewodnim były obrzędy wielkanocne. Uczniowie mogli się z niej dowiedzieć jakie tradycje kultywowali nasi przodkowie, które zwyczaje przetrwały do dnia dzisiejszego oraz dlaczego w Lany Poniedziałek polewamy się wodą. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas 0-3 pod opieką wychowawców.

 


 

"Apetyt na zdrowie"

 

   W bieżącym miesiącu często rozmawiamy o zdrowym odżywianiu i higienie na co dzień. W każdej klasie odbywają się zajęcia wokół tego tematu. Często pracujemy z poradnikiem "Apetyt na zdrowie" otrzymanym od PKO BP

   Dzisiaj uczniowie klasy IV zaprosili nauczycieli, kolegów i koleżanki na przedstawienie pt. "Apetyt na zdrowie", które jest podsumowaniem cyklu lekcji prowadzonych w ramach przyrody i zajęć z wychowawcą. W ciekawy, barwny, a momentami także humorystyczny sposób "aktorzy" przypomnieli zebranym o:
 - roli witamin i warzyw w odżywianiu,
 - ćwiczeniach fizycznych i hartowaniu organizmu na świeżym powietrzu,
 - higienie osobistej tj. myciu rąk, ciała, 
 - higienie jamy ustnej,
 - dbaniu o wygląd zewnętrzny.

   Przekazywane treści były przeplatane piosenkami i pląsami. Uczniowie wystąpili w ciekawych strojach, a także mieli rekwizyty przygotowane z pomocą rodziców. 

Przedstawienie podobało się zebranym, którzy mamy nadzieję przypomniane zasady wcielą w życie.

 


 

Oddaj głos na naszą laleczkę na Facebooku

 

   Nasza szkoła bierze udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę projektu „Wszystkie Kolory Świata IV”. Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na naszą laleczkę.

   Aby oddać głos należy posiadać konto na facebook.com i wejść na stronę Facebook - Wszystkie kolory świata.

   Wyświetli się strona z aplikacją konkursową, aby wziąć udział w głosowaniu należy kliknąć "Rozpocznij". Następnie pojawi się zdjęcie naszej laleczki – wikinga Bjorna. Prosimy o oddanie na niego głosu i zachęcenie swoich znajomych do głosowania.

   Dziękujemy i liczymy, że dzięki Wam uzyskamy wysoki wynik w konkursie, a być może nawet wygramy :)

 


 

Matematyczne wyzwania dla wszystkich!

 

    10 marca odbyło się w naszej szkole Święto Matematyki połączone też z Informatyką. Ogólnopolski Dzień Matematyki obchodzony jest 12 marca, jednak z racji, że dzień ten wypada w niedzielę, my zorganizowaliśmy go w piątek. Jak co roku na uczniów czekała wspaniała, matematyczna zabawa w postaci rywalizacji międzyklasowych w dwóch kategoriach: klas młodszych: I – III i klas starszych: IV - VI. Konkurencje poprowadzili: Pani Anna Stachowska (główna organizatorka) i Pan Jarosław Bochnak.

   Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które udostępniło prezentację komputerową z zadaniami matematycznymi wykorzystaną w naszych matematycznych konkurencjach. Tematem przewodnim matematycznych zmagań były pieniądze, a hasło przewodnie brzmiało „Pieniądze to nie wszystko”.

   W konkurencji z komputerową prezentacją każda z klas wystawiła trzyosobową grupę, która wybierała numer zadania z podziałem na kategorie wiekowe. Zadania były prezentowane na ekranie widocznym dla wszystkich uczestników. W ciągu minuty uczniowie musieli rozwiązać zadanie i podać właściwą odpowiedź, za którą mogli otrzymać dwa punkty. W tym czasie inni też mogli rozwiązywać zadanie, bo jeśli  reprezentacja klasy nie odpowiedziałaby poprawnie, pozostali uczniowie klasy wywalczyliby jeden punkt za podanie dobrej odpowiedzi. A gdyby i to się nie udało, szansę na zdobycie punktu miały inne klasy. Ciekawe i zróżnicowane zadania angażowały wszystkich uczniów do główkowania nad rozwiązaniem.

   Ale zadania z prezentacji multimedialnej to niejedyne wyzwania dzisiejszego święta. Na uczniów czekały nowe możliwości na wywalczenie kolejnych punktów dla klasy w postaci rebusów, tangramów, sudoku, wykreślanek, zadań z przekładaniem zapałek, krzyżówek oraz projektowanie okazyjnego banknotu i szacowanie ilości monet zawartych w przeźroczystym pojemniku. Ostatnie konkurencje łączyły sprawność logicznego myślenia ze sprawnością ruchową. Był to wyścig sprawnościowy z rozwiązaniem zadań matematycznych oraz rzuty piłeczką do koszyka, który trzymał… wychowawca klasy.

   Zabawa była wyśmienita, a rywalizacja trzymała wysoki poziom. Komisja jury złożona z nauczycieli naszej szkoły miała sporo pracy w podliczeniu wszystkich punktów, aby wyłonić zwycięzców. I tak: w kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa III, a w kategorii klas starszych  - klasa VI. Zwycięskie klasy otrzymały puchary z rąk Pani Dyrektor, każda reprezentacja klas dostała nagrody rzeczowe, a każdy uczeń otrzymał słodki upominek.

 


 

Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej "Zaczarowany Ołówek"

 

   Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Zaczarowany Ołówek", której celem jest zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki. Uczniowie naszej szkoły przekazali na ten cel ponad 17 kilogramów przyborów szkolnych. Teraz niejeden młody Afrykańczyk trzymając przekazany przez nas długopis, ołówek, kredkę czy linijkę może czerpać radość zarówno w codziennej zabawie jak i w nauce.

   Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", która prowadzi akcję "Zaczarowany Ołówek", przysłała nam podziękowanie za cenną pomoc, którą ofiarowaliśmy naszym znacznie biedniejszym rówieśnikom.

 

 


 

Szósty marca 2017
Europejski Dzień Logopedy

 

   Świętowaliśmy go po raz pierwszy w naszej szkole. Dzień ten rozpoczęliśmy przedstawieniem w wykonaniu uczniów klas I, III pod tytułem „O królewiczu, który nauczył się wypowiadać magiczne zaklęcie”. Następnie wszyscy uczniowie tego dnia mieli specjalne logo zadania do wykonania przygotowane przez logopedę. I tak uczniowie klasy pierwszej poznali budowę narządu mowy i wykonywali prace plastyczne pod tytułem "Co nam służy do mówienia".

   Uczniowie klasy drugiej poznali budowę aparatu artykulacyjnego oraz wspólnie zaprojektowali plakat na temat "Co jest ważne, by mówić ładnie i poprawnie". Uczniowie klasy trzeciej także poznali dokładną budowę narządu mowy oraz dyskutowali o trudnych głoskach w języku polskim, efektem ich pracy były logopedyczne wierszyki.

   Uczniowie klas IV -VI brali udział w konkursie na logopedyczny łamaniec językowy. Dzieci z oddziału przedszkolnego dowiedziały się jak bardzo potrzebne jest prawidłowe oddychanie do pięknej wymowy oraz tworzyły dmuchane obrazy.

Anna Hańczuk

 


 

Podsumowanie sukcesów działalności SKO

 

   3 marca odbyło się krótkie podsumowanie sukcesów działań SKO. Pani dyrektor zaprezentowała zebranym uczniom naszej szkoły nagrody za zdobycie tytułu bloga miesiąca stycznia (I stopnia), wśród których jest laptop. Pani Maria Błażowska - opiekunka bloga,  wręczyła wyróżnienia i nagrody za konkursy z SKO i aktywność na blogu.

   Lista nagrodzonych osób znajduje się na szkolnym blogu.

    Wyróżniono też uczniów, którzy w ostatnich tygodniach reprezentowali naszą szkołę na różnych konkursach osiągając bardzo dobre wyniki.

Gratulujemy! :)

 


 

Konkurs na prezentację z zadaniami ortograficznymi
- "Wirtualne potyczki ortograficzne"

 

   Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Wirtualne potyczki ortograficzne" organizowanego przez CDN w Sanoku oraz zespół nauczycieli  z różnych szkół.

   Do konkursu należy przygotować prezentację komputerową zawierającą ciekawe zadania  ortograficzne oraz zadania nawiązujące do baśni i bajek. Prezentacja powinna zawierać hiperłącza przechodzące do innych slajdów wewnątrz prezentacji. Zasady opisane są w regulaminie.

   Prezentację proszę dostarczyć do Pani Haliny Sech lub Pana Jarosława Bochnaka, którzy chętnie udzielą wskazówek i wybiorą 5 najlepszych prezentacji.

   Prezentacje można tworzyć w zespołach dwuosobowych. Do piątku należy przedstawić prace, bo ostateczny termin przekazania prezentacji do CDN w Sanoku mija w poniedziałek (6 marca). 

 


 

Sukces naszyczh uczniów w konkursie przyrodniczym

 

   21 lutego troje uczniów z klasy VI naszej szkoły wzięło udział w VI edycji międzypowiatowego konkursu przyrodniczego "Młody Przyrodnik" organizowanego przez CDN i Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku.

Celem konkursu było: 

- rozwijanie zainteresowań tematyką przyrodniczą,

- promowanie uczniów zdolnych.

   W rywalizacji indywidualnej nasi uczniowie zajęli:
   - 1 miejsce - Radosław Kuzio,
   - 3 miejsce - Emilia Kulig,
   - wyróżnienie - Jarosław Kucharski.

   Drużynowo uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce! Gratulujemy im sukcesu i życzymy powodzenia w następnych konkursach.

 


 

Konkurs z wiedzy pożarniczej

 

   23 lutego w Domu Strażaka w Porażu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Organizatorami konkursu byli Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz oraz Miejsko – Gminny Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej.

   W konkursie wzięło udział pięcioro naszych uczniów: Natalia Oleksów, Katarzyna Szczudlik, Marlena Stach, Bartosz Gocek i Jarek Kucharski, którzy pomyślnie przeszli wewnątrzszkolne kwalifikacje. Konkurs z wiedzy pożarniczej odbył się w dwóch etapach. Najpierw wszyscy uczniowie pisali test. Następnie pięć najlepszych osób z testu pisemnego awansowało do rundy finałowej, podczas której uczniowie losowali zestaw pytań i odpowiadali ustnie przed komisja konkursową.

   Do rundy finałowej dostały się dwie nasze dziewczyny – Katarzyna Szczudlik i Natalia Oleksów. Po serii pytań i podsumowaniu zdobytych punktów przedstawiono końcową klasyfikację. Kasia zajęła czwarte miejsce, a Natalia – miejsce drugie i tym samym wywalczyła awans do etapu rejonowego. Brawo!

  Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy oraz drobne gadżety, a piątka finalistów otrzymała nagrody rzeczowe. Kasia wygrała pendrive 16 GB, a Natalia – plecak. 

   Serdecznie gratulujemy, a Natalii życzymy sukcesów w następnym etapie.

 


 

Przygotowania do walentynek w klubie książkomaniaków

 

   9 lutego odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Książkomaniaków. Tym razem tematem były  zbliżające się walentynki. Jak zwykle na początku zebrani dzielili się wrażeniami po przeczytaniu ciekawych książek. Mówili, dlaczego je wybrali, krótko na temat ich  treści, a także o tym, co szczególnie im się podobało, dlaczego warto je przeczytać. Największą popularnością cieszą się książki przygodowe i  podróżnicze. Jedna uczennica przyniosła też czasopismo "Victor", które lubi czytać. Przy tej okazji opiekunka SKO przedstawiła nowy numer gazety bankowej  dla dzieci "Brawo Bank". Rozdała egzemplarze uczestnikom spotkania,  zachęcając do   wypożyczenia. Dzieci rozwiązywały różne zadania, rebusy, zagadki przedstawione w aktualnym  numerze. Niektórzy zabrali czasopismo do domu. Kolejnym punktem spotkania było wykonywanie pięknych kartek walentynkowych, a wstęp do tego uczyniła nauczycielka języka polskiego, czytając wiersze o tematyce miłosnej. Wszystkim szczególnie podobał się ten, w którym wyznanie "Kocham Cię "  było napisane w różnych językach. Podczas pracy powstały ładne, estetyczne walentynki, na których dominował kolor czerwony i oczywiście różnej wielkości serca. 14 lutego zostaną wręczone tym, których kochamy...

 


 

Nasz szkolny blog otrzymał nagrodę I stopnia !

 

 

   Dzięki Waszej aktywności w styczniu 2017 roku nasz szkolny blog zajmował pierwsze miejsce w rankingu zarówno wśród najbardziej popularnych jak i najczęściej odwiedzanych blogów SKO.

   Komisja konkursowa po dokonaniu analizy zawartości bloga, którego prowadzi Pani Maria Błażowska (a trzeba przyznać, że nasza opiekunka bloga robi wszystko, aby był jak najlepszy),  przyznała nam najwyższą nagrodę. I to dzięki Waszej aktywności możemy teraz się nią cieszyć! Dziękujemy i prosimy pozostać nadal aktywnym, warto!  :)

 


 

Nasze SKO

 

    SKO - czyli Szkolna Kasa Oszczędności to najstarszy i największy program edukacji finansowej dla dzieci w Polsce. Szkoła Podstawowa w Czaszynie od wielu lat uczestniczy w tym programie. Z roku na rok zwiększa się liczba uczniów, którzy zakładają indywidualne konta bankowe i gromadzą na nich swoje oszczędności. PKO BP dostarcza szkole materiały edukacyjne dotyczące szeroko pojętego oszczędzania tj. pieniędzy, jedzenia, zasobów przyrody itp. Z tych materiałów chętnie korzystają dzieci i nauczyciele. Wspaniałej rozrywki dostarcza Brawo Bank - poradnik edukacyjny dla najmłodszych. Bank organizuje wiele konkursów dla SKO i uczniów. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody. Nasza Szkolna Kasa Oszczędności organizuje konkursy szkolne np. matematyczno-ekonomiczne, ekologiczne, plastyczne. Ogłasza i przeprowadza akcje charytatywne. Swoje działanie prezentuje na Szkolnym Blogu. W styczniu otrzymaliśmy nagrodę II stopnia za "Blog Miesiąca Grudnia". Nagrodą był dyplom i upominki rzeczowe dla dzieci, które sprawiły im wielką radość. Prowadzony blog jest formą promocji szkoły i naszej miejscowości. Więcej informacji o naszym SKO można uzyskać klikając TUTAJ.

   

    Pragniemy podziękować wszystkim, którzy odwiedzają nasz blog, piszą komentarze i oddają głosy.

Opiekunka SKO

 


 

(16.I - 29.I)

 


 

Jasełka w wykonaniu naszych uczniów na spotkaniu opłatkowym

 

   Jasełka przygotowane przez uczniów klasy piątej naszej szkoły spotkały się z wielkim uznaniem wśród dzieci i rodziców zgromadzonych w sali gimnastycznej przed Świętami Bożego Narodzenia.

   W ramach współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czaszynie zostały po raz drugi zaprezentowane podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego dla mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Stanowiły wstęp do zabawy przygotowanej przez panie z KGW. Występ bardzo podobał się zgromadzonym na sali uczestnikom zabawy, którzy chwalili zaprezentowane przedstawienie, doceniając wkład pracy i umiejętności aktorskie naszych uczniów.

   Było to ważne wydarzenie zarówno dla szkoły jak i społeczności lokalnej.

 


 

Nie pal śmieci!

 

   W zimie musimy ogrzewać mieszkania i zdarza się, że w naszych piecach spala się odpady, które powinny trafić gdzie indziej. Takie postępowanie jest szkodliwe dla zdrowia ludzi.
   Członkowie kółka ekologicznego naszej skoły postanowili opracować ulotkę na ten temat. Ulotki te zostały rozdane uczniom naszej szkoły, którzy mieli przeczytać je w domu razem z rodziną, a następnie przekazać krewnym i znajomym.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Rozpoczynają się ferie - zachowaj rozwagę i dbaj o bezpieczeństwo

 

   W przeddzień ferii uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Lucyny Skóbel, zaprezentowali barwną inscenizację pt. "Bezpieczeństwo - ważna sprawa"  w której w kilku bajkowych scenkach przypomnieli  istotne zagadnienia związane z potrzebą przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, podczas korzystania z Internetu i w  innych sytuacjach życiowych. Podczas  występu dzieci przestrzegały przed czyhającymi niebezpieczeństwami i zaproponowały kilka rad, które pozwolą uniknąć kłopotów lub rozwiązać niebezpieczną sytuację. A że właśnie rozpoczynają się ferie, szczególnie powinniśmy zachować rozwagę i zadbać o nasze bezpieczeństwo.

   Po  wystąpieniu artystycznym drugoklasistów Pani Maria Błażowska rozdała ulotki dotyczące szkodliwego działania palenia śmieci w piecach grzewczych.

   Na co uważać korzystając z internetu i co zrobić, jeśli padniemy ofiarą cyberprzemocą? Zobaczcie koniecznie prezentację Radka Kuzio o bezpieczeństwie w sieci.

    Pamiętajcie: zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim! Życzymy zdrowych i bezpiecznych ferii! 

 


 

Wszyscy bawią się wspaniale
jak co roku w karnawale!

 

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. 11 stycznia odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez Radę Rodziców. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci z naszej szkoły. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Dyskotekowe  oświetlenie, wprowadziło dzieci w wesoły nastrój i zachęciło do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan DJ. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów.  Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek,  można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, różne zwierzęta...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.  Spośród uczestników zabawy wybrano najciekawsze przebrania. Za każdy wyróżniony strój  dzieci  otrzymały nagrody, co sprawiło im  wiele radości.  Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami. W czasie przerwy dzieci miały czas na podwieczorek i słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć.

   Po godzinie 21.00 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów. Zabawa miała charakter otwarty dla młodzieży i dzieci z naszej miejscowości, dlatego miło i wesoło bawili się na niej nasi starsi koledzy i koleżanki z gimnazjum a także milusińscy, którzy dopiero za parę lat będą uczniami naszej szkoły. Doskonale bawili się też nasi rodzice, a nawet babcie i dziadkowie.

 


 

Nasz szkolny blog został nagrodzony!

 

   Nasza szkoła otrzymała nagrodę drugiego stopnia w ogólnopolskim konkursie "SKO Blog Miesiąca Grudnia". Dziękujemy wszystkim głosującym za miłe komentarze i głosy, dzięki którym znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie wyróżnionych.

   Zapraszamy wszystkich na odwiedzanie naszego blogu i czynny udział w głosowaniach i komentarzach.

 


 

Wyniki konkursu OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS - MATEMATYKA.PLUS

 

   W 26 edycji Ogólnopolskiego konkursu OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS, który odbył się  7 listopada 2016 r. laureatem I stopnia z wyróżnieniem został Radosław Kuzio, laureatem I stopnia – Natalia Oleksów, a laureatem V stopnia Jarosław Kucharski.

  

   Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

Radek Kuzio znów najlepszy...!

 

   4  stycznia w gimnazjum w Zagórzu, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą prezentację na temat „Razem Zmieniamy Internet Na Lepsze”. Konkurs organizowany po raz trzeci przez zagórskie gimnazjum związany był z Dniem Bezpiecznego Internetu i był adresowany do szkól podstawowych i gimnazjów gminy Zagórz.

   Z naszej szkoły prezentacje wykonali: Natalia Oleksów (kl. V), Katarzyna Szczudlik (kl. VI) i Radosław Kuzio (kl. VI)

   Prezentacje oceniane były pod względem treści i sposobu wykonania w dwóch kategoriach – szkół podstawowych i gimnazjalnych. Treść prezentacji obejmowała rodzaje zagrożeń czyhających w Internecie i sposoby ochrony przed nimi.

   Przedstawienie wyników konkursu odbyło się na sali gimnastycznej gimnazjum w Zagórzu, gdzie zgromadzili się uczestnicy konkursu - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Zagórz oraz ich opiekunowie. Dyrektor gimnazjum, Pan Jerzy Hryszko przywitał wszystkich serdecznie i oddał głos Panu Arturowi Krzywdzie, głównemu organizatorowi konkursu, który przypomniał ideę Dnia Bezpiecznego Internetu a panie z policji – członkinie jury konkursowego, przedstawiły przykłady i konsekwencje łamania prawa w cyberprzestrzeni. Na końcu Pan Artur Krzywda ogłosił wyniki konkursu.

   Praca Radka Kuzio okazała się najlepsza w kategorii szkół podstawowych - podobnie, jak w roku poprzednim Radek zdobył pierwsze miejsce. Natalia Oleksów otrzymała wyróżnienie, a trzeba zaznaczyć, że Natalia wysłała swoją pracę ze stanu sprzed wielu poprawek, które później dokonała. Niestety przy wysyłaniu pracy zaznaczyła wersję wcześniejszą, która i tak okazała się dość dobra. Kasia Szczulik wykonała swoją pracę w szkole, ponieważ nie ma w domu programu Microsoft PowerPoint i trzeba przyznać, że jak na stosunkowo krótki czas tworzenia prezentacji efekty były całkiem niezłe.

   Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom uczestnictwa i myszkę komputerową. Radek za I miejsce otrzymał  wysokiej klasy słuchawki gamingowe oraz kartę pamięci, a Natalia za wyróżnienie otrzymała powerbank do ładowania urządzen przenośnych.
   Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczestnikom konkursu.

 


 

Wyróżnienie dla Małgosi Misiura w ogólnopolskim konkursie plastycznym

 

   Kilka tygodni temu chętni uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w ogólnopolski konkursie plastycznym „Sport dla Wszystkich, Recykling dla Każdego” przeprowadzonym przez Fundację RECAL.

   Spośród około 500 prac komisja przyznała wyróżnienie Małgosi Misiura z klasy IV. Dyplom i nagrody uczennica otrzymała tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Serdecznie gratulujemy! Życzymy sukcesów i zachęcamy innych do udziału w kolejnych konkursach.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Aniołowie w niebie głoszą wieść radosną:
Bożego Narodzenia nadszedł czas!
To czas ludzkiej miłości i życzliwości,
niech nie zabraknie Wam także radości.
Kolędujcie z uśmiechem na twarzy,
a w nowym roku niech się spełni to,
co każdy marzy!

 


 

Szkolne jasełka

 

   W ostatnim dniu nauki szkolnej wszystkim udzielił się nastrój świąteczny za sprawą Jasełek przygotowanych przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni Pani Anny Stachowskiej. Młodzi aktorzy pięknie odegrali swoje role, świetnie oddali ducha nadchodzących świąt wywołując łzy wzruszenia w niejednym oku. Premiera spektaklu adresowana była głównie do szkolnej społeczności. Kolejna okazja do zobaczenia Jasełek będzie w  styczniu (dla lokalnej społeczności). Na zakończenie uroczystości pani dyrektor łamiąc się opłatkiem życzyła wszystkim  Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2017.

 


 

Wigilia w szkole

 

   Rozpoczął się czas spotkań i składania życzeń, również w Szkole Podstawowej w Czaszynie. 21 grudnia uczniowie klasy I i IV zorganizowali klasowe wigilie. Składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem, jedli potrawy wigilijne i śpiewali kolędy. Wszyscy poczuli nastrój świąteczny.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Kiermasz świąteczny

 

   Przed świętami Bożego Narodzenia pamiętamy o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy. Dziś w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz świąteczny. Ozdoby przygotowali rodzice, nauczyciele i dzieci. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Góra Grosza - podsumowanie

 

   Przez czas trwania akcji uczniowie gromadzili grosiki. Przyszedł czas na liczenie zebranych pieniędzy, a było co liczyć jak widać na zdjęciu - cała góra grosza ;) Łącznie zebrano 279,64 zł. Dziękujemy wszystkim za każdy grosik.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Spotkanie pracownika banku z uczniami naszej szkoły

 

   Uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Czaszynie spotkali się z Panią A. Puzio, która jest pracownikiem PKO BP w Sanoku. Rozmawiali wspólnie o tym, co to jest bank i do czego służy. Pani Ania w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom polskie monety i banknoty. Zwróciła ich uwagę na fakt, że banknoty mają zabezpieczenia, dzięki którym fałszerze nie mogą podrabiać pieniędzy. Opowiedziała o tym, co bank oferuje dzieciom w ich wieku, zapoznając je z programami edukacyjnymi realizowanymi w ramach działalności SKO. Liczymy, że po tym spotkaniu powiększy się lista członków naszej Szkolnej Kasy Oszczędności.

   Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Spotkanie z leśniczym

 

   W ramach akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" zorganizowano spotkanie uczniów klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Czaszynie z pracownikiem Nadleśnictwo Lesko. Dzieci dowiedziały się, jak dokarmiane są zwierzęta podczas zimy, a także, co one mogą zrobić w tym zakresie. Nasz gość obdarował dzieci drobnymi upominkami oraz specjalną karmą dla ptaków, którą zawieszą na swoich podwórkach.

Zobacz więcej: szkolny blog

 


 

Warszaty ekologiczno-plastyczne

 

   W dniu 8 grudnia w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zagórzu grupa uczennic z klasy 2 i 3 w ramach innowacji ekologicznej uczestniczyła w gminnych warsztatach ekologiczno-plastycznych. Podczas zajęć robiono ozdoby choinkowe z tzw. odpadów (skrawki ozdobnych papierów, tektura z pudełek, rolki po papierze toaletowym, sznurek itp.). Właśnie z takich resztek powstały piękne gwiazdki, aniołki, choinki.

   Dzieci miały okazję poznać koleżanki i kolegów z innych miejscowości lub spotkać się ze znajomymi . Zostały poczęstowane drugim śniadaniem i słodkim owocowym szaszłykiem. Efekty pracy dzieci zobaczył Pan burmistrz Ernest Nowak i Pani dyrektor ZOS Ewa Get. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć. Zdobyte umiejętności wykorzystały podczas zajęć ekologicznych w naszej szkole ucząc swoich rówieśników robienia ozdób choinkowych.

 


 

Uczniowie naszej szkoły ratują dzieci w Afryce!

 

   Szkoła Podstawowa w Czaszynie bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF. Uczniowie  naszej szkoły będą przygotowywać specjalne, charytatywne laleczki będące symbolem pomocy, jakiej  chcą udzielić swoim rówieśnikom z Angoli, gdzie dzieci umierają z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać.

   „Wszystkie kolory świata” to globalna akcja UNICEF, która już po raz czwarty jest realizowana w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się wystawa laleczek
    W tym roku pomoc polskich uczniów (kwota ze sprzedaży laleczek) będzie kierowana do Angoli, gdzie każdego dnia dzieciom zagrażają takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica czy żółta febra. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

   Poprzez udział uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie w akcji UNICEF, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

    „Wszystkie Kolory Świata” są częścią ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Uratuj dziecko w Afryce”.

 


 

Konkurs gminny z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
- III edycja

 

   Konkurs na najlepszą prezentację na temat „Razem Zmieniamy Internet Na Lepsze” organizowany jest przez Gimnazjum w Zagórzu i jest kierowany do uczniów szkoły podstawowej: klas IV – VI i dla uczniów gimnazjum (osobna kategoria).

Prezentacja powinna zawierać od 10 do 20 slajdów oraz obejmować następujące treści:

  - rodzaje zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni,

  - definicja cyberprzemocy i jej formy,

  - jak skutecznie bronić się przed cyberprzestępczością,

  - gdzie szukać pomocy w przypadku, kiedy spotkasz się z przestępstwem internetowym.

   Prezentacje należy dostarczyć do Pana J. Bochnaka, który wybierze 8 najlepszych prac i prześle je do Gimnazjum w Zagórzu.

   Prace będą oceniane pod względem treści i sposobu ich wykonania. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.

Pomocne internetowe portale edukacyjne:

   www.dzieckowsieci.pl

   www.cyberprzemoc.pl

   www.sieciaki.pl

   www.helpline.org.pl

 


 

Święty Mikołaj zawitał do naszej szkoły...

 

   Imieniny św. Mikołaja są doskonałą okazją do oderwania się od codziennego szkolnego planu zajęć. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni.  W tym roku -  po raz pierwszy od kilku lat -wizyta przebiegała w pięknej zimowej scenerii. Wśród uczniów od rana panowała niesamowita atmosfera, wszyscy niecierpliwie czekali na przybycie św. Mikołaja, który obdarował dzieci  licznymi prezentami.

 


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - podsumowanie

 

   2 grudnia w sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie działań szkoły w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

   W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście (pani Danuta Grega kierownik Biblioteki Publicznej w Czaszynie i rodzice) oraz uczniowie i nauczyciele.

   Przystąpienie do programu wiązało się z wykonaniem przez szkołę wielu zadań. Najpierw sporządzono listę książek do zakupu, która zawierała propozycje uczniów, nauczycieli, rodziców i została zaopiniowana przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców. Konsultowano również planowany zakup nowości czytelniczych z Biblioteką Publiczną w Czaszynie. Podczas spotkania ogólnego z rodzicami pani pedagog przedstawiła referat n. t. wpływu czytelnictwa na rozwój osobowości dzieci.

   Każda klasa realizowała wybrany przez siebie projekt czytelniczy i tak:

    - klasa I: Najpiękniejsze ilustracje do bajek ze szkolnej biblioteki,

    - klasa II: Bohaterowie naszych ulubionych bajek,

    - klasa II: Książka, którą polecam,

    - klasa IV: Morały zawarte w baśniach,

    - klasa V: Moja ulubiona książka,

    - klasa VI: Legendy naszego regionu.

   W ramach pracy Klubu Książkomaniaków przygotowana została w bibliotece szkolnej wystawa książek Henryka Sienkiewicza, gazetka ścienna o historii książki i zajęcia z kaligrafii w MBL w Sanoku.

   Uczniowie klasy V odbyli zajęcia czytelnicze w Bibliotece Publicznej w Czaszynie. Planowane są kolejne takie zajęcia dla innych klas.

   Podczas przerw między lekcjami na korytarzach szkolnych organizowano mini-bibliotekę w celu zachęcenia uczniów do sięgnięcia po zakupione nowości. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzali bibliotekę szkolną i dokonywali wypożyczeń zakupionych pozycji książkowych z literatury pięknej jak również popularnonaukowej.

   Praca biblioteki jest dostosowana do potrzeb uczniów.

   W dniu podsumowania realizacji podjętych działań uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Jolanty Ferenc zaprezentowali przedstawienie o najpiękniejszych książkach ze szkolnej biblioteki, do którego z pomocą rodziców i nauczycieli przygotowali piękną dekorację, stroje i ciekawe rekwizyty. Przedstawienie połączone było z konkursem literackim dla uczniów klas IV-VI ze znajomości tytułów i autorów książek wypożyczanych z naszej biblioteki. Najlepszą okazała się klasa IV i zajęła pierwsze miejsce.

   Rozdano również nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego pt. „Ilustracje do książek z biblioteki szkolnej”. Oprócz nagród przyznanych przez komisję wręczono Nagrodę Internautów, głosujących na szkolnym blogu SKO. Najwięcej głosów (ponad 200) otrzymała praca ucznia klasy I-  Kacpra Władyki. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przy domku Baby Jagi.

  Zaplanowane działania zostały wykonane w wyznaczonym terminie i przyniosły efekty w postaci zwiększenia zainteresowań czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły.

 


 

Wycieczka klas IV-VI do Sanoka

 

   24 listopada uczniowie klas IV-VI wyjechali do Sanoka. Najpierw odwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie uczestniczyli w następujących lekcjach muzealnych:

   - klasa IV- zajęcia z kaligrafii i zwiedzanie dawnej szkoły,

   - klasa V- lepienie z gliny,

   - klasa VI- zwiedzanie rynku galicyjskiego- poznanie dawnych zawodów, np. szewc, zegarmistrz, aptekarz.

   W ostatnich promieniach jesiennego słońca podziwiali piękno sanockiego Skansenu. Na świeżym powietrzu zjedli drugie śniadanie. Niektórzy zrobili zakupy pamiątek.

   Następnie wszyscy udali się do banku PKO BP, w którym składają swoje oszczędności na kontach szkolnej kasy oszczędności. Spotkali się z pracownikami banku, którzy podczas pogadanki przybliżyli im swoją pracę.

   Zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy wrócili do szkoły.

   Wycieczka w całości została sfinansowana z nagrody pieniężnej otrzymanej przez SKO za rok szkolny 2015/16.

 


 

Dzień Pluszowego Misia

 

   W dniu 24.11.2016r. zostało zorganizowane urodzinowe spotkanie z pluszowym misiem klas 0-I. W trakcie spotkania dzieci poznały historię pluszowego misia, rozwiązywały zagadki, opisywały swoje ulubione pluszaki oraz zaprosiły goszczącego misia do wspólnej zabawy. Podczas spotkania dzieci delektowały się też ulubionym przysmakiem misia – miodkiem, który wszystkim bardzo smakował.

 


 

Czy warto oszczędzać? - apel szkolny

 

   Członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności z klasy IV i V wraz z opiekunką przygotowali apel poświęcony oszczędzaniu, na który zaprosili pracowników szkoły i uczniów.

   W scenkach ,,Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka" i ,,Oszczędność i praca nas wszystkich wzbogaca" wyjaśnili zebranym, co znaczy oszczędzanie i można oszczędzać, a więc wodę, prąd, książki, ubrania i oczywiście pieniądze. Dzieci swoje oszczędności mogą gromadzić w Szkolnej Kasie Oszczędności dla której PKO BP oferuje korzystne oprocentowanie. 

   Ciekawy program artystyczny przeplatany piosenkami i tańcem wokół Żyrafy Lokatki wszystkim się podobał. 

   Mamy nadzieję, że dołączą do nas nowi członkowie SKO.

 


 

Delegacja uczniów naszej szkoły w obchodach
 Święta Odzyskania Niepodległości w Zagórzu

 

   11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnych uroczystościach związanych z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu wszyscy zgromadzeni udali się w marszu pod Krzyż Powstańców na Starym Cmentarzu w Zagórzu, gdzie złożono kwiaty w hołdzie tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli, byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.


 

Uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości

 

   10 listopada w przeddzień  Święta Niepodległości klasa szósta zaprezentowała inscenizację pt. "Nasza Niepodległa". Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od zaborów do uzyskania niepodległości. Niektóre z nich zainscenizowali, np. przysięgę Kościuszki na Rynku krakowskim. Same rozbiory przedstawili w formie pantomimy - Polskę symbolizowała jedna z uczennic, krępowana łańcuchami przez zaborców. Prezentowane wydarzenia przeplatano strofami o ojczyźnie oraz  piosenkami patriotycznymi i żołnierskimi.  Całości dopełniła stosowna scenografia i ubrania występujących uczniów - stroje krakowskie i sukmana podobna do tej, którą nosił Tadeusz Kościuszko. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

 


 

Sąd w klasie

 

   Sala lekcyjna klasy czwartej na dwie godziny lekcyjne zamieniła się w salę rozpraw. Stało się tak z powodu przeprowadzenia sądu nad Pinokiem - bohaterem omawianej lektury. Wcześniej wybrano sędziego, oskarżyciela, obrońcę, oskarżonego i świadków. Sędzia udzielał głosu poszczególnym osobom, wzywał świadków, czuwał nad przebiegiem rozprawy. Na sali trwał  "pojedynek" między oskarżycielem a adwokatem, świadkowie udzielali odpowiedzi na ich drobiazgowe pytania. Rozprawa zakończyła się skazaniem Pinokia na miesięczną  nieodpłatną pracę na rzecz potrzebujących. Trzeba podkreślić, że dzieci świetnie dały sobie radę z taką formą omawiania postaci literackiej.

 


 

Śniadanie daje moc!

 

   Już po raz drugi klasy młodsze naszej szkoły przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu: "Śniadanie Daje Moc". 8 listopada, uczniowie klas ,,0” – 3 wraz z wychowawcami obchodzili ogólnopolskie święto śniadania. Dzieci przygotowały i wspólnie spożyły zdrowe śniadanie. Z warzyw, serów, wędlin i pieczywa powstawały pyszne kanapki i nie tylko.


        

   Priorytetowym celem akcji jest nauczenie najmłodszych zasad zdrowego żywienia. Śniadanie jest ważne, zdrowe i smaczne - dlatego trzeba o nim pamiętać. Dzisiejszy posiłek był szczególnie smakowity, bo przygotowany samodzielnie.

 


 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

 

   3 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z uczniami klasy pierwszej. Dzieci powitał Koziołek Matołek, bohater książek Kornela Makuszyńskiego, który zachęcał je do czytania, poprzez prezentację jednej ze swoich przygód. Bibliotekarka zapoznała dzieci z regulaminem biblioteki, jej księgozbiorem i zasadami wyszukiwania, a także wypożyczania książek. Następnie dokonała pasowania uczniów na czytelników przy pomocy encyklopedii i obdarowała ich drobnymi upominkami. Na koniec nowi czytelnicy wypożyczyli wybraną przez siebie książkę, którą na pewno zapamiętają na długo. Życzymy im przeżywania wspaniałych przygód, z kolejnymi książkami.

 


 

Straż Ochrony Kolei w naszej szkole

 

   28 października pracownicy Straży Ochrony Kolei odwiedzili naszą szkołę, gdzie przeprowadzili zajęcia mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie kolejowym..

   Zajęcia w formie prelekcji poprowadził zastępca Komendanta Pan Mateusz Janiec. Dzieci  mogły dowiedzieć się jak trudną i odpowiedzialną pracą jest wykonywanie tego zawodu. Spore wrażenie wywarł na uczniach pokaz, w którym funkcjonariusze Straży zaprezentowali techniki interwencyjne w przypadku wtargnięcia podejrzanych osób na teren kolei, pokazując jak obezwładniają przestępców i jak przeciwstawiają się wybrykom chuligańskim. W pokazach uczestniczył też wyszklony pies do zadań specjalnych. Uczniowie mogli też oglądnąć z bliska sprzęt będący na wyposażeniu Straży Ochrony Kolei.

   Najważniejszą częścią było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad bezpieczeństwa i zachowania szczególnej ostrożności na obszarze kolejowym, w tym na przejazdach i przejściach kolejowych, dworcach i w pociągach. Ukazano konsekwencje nieprzestrzegania przepisów i niewłaściwego zachowania w obszarze kolejowym.

   Na końcu zajęć odbył się konkurs z wiedzy przekazanej podczas spotkania, w którym można było wygrać ciekawe nagrody rzeczowe. Dodatkowo każdy uczeń naszej szkoły otrzymał drobny upominek.

 


 

Uczniowie najmłodszych klas na spektaklu w teatrze

 

   27 października uczniowie klasy I, II i III obejrzeli w Sanockim Domu Kultury  spektakl teatralny pt. ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta,” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi młodych widzów na rolę przyjaźni w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. W spektaklu wystąpiły różnego rodzaju lalki teatralne oraz zastosowano rzadziej spotykaną ruchomą scenografię, zmieniającą się jak w kalejdoskopie.

 


 

Uczniowie klas I-III odwiedzają zapomniane groby

 

   Wielkimi krokami zbliża się Święto Zmarłych, czas, który powinien być poświęcony pamięci tych, którzy odeszli, refleksjom i zadumie. Jest to także czas, kiedy zwracamy uwagę na to, jak wyglądają cmentarze oraz groby, wśród których jest wiele takich, o których nikt nie pamięta. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie porządkują stare opuszczone groby na cmentarzu w naszej miejscowości.

    28 października dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami udały się na cmentarz. Oczywiście wszyscy zdawali sobie sprawę z powagi tego miejsca i zachowali przyzwoitą postawę. Po skończonym sprzątaniu, zapaleniu zniczy zrobiliśmy kilka zdjęć obrazujących efekty naszej pracy i  udaliśmy się do szkoły.

 


 

Cyrk "SZOK" w naszej szkole

 

   19 października do Szkoły Podstawowej w Czaszynie przyjechał    „CYRK SZOK” .

   Naszych uczniów zabawiał dwuosobowy zespół – wesoły i zabawny KLAUN oraz Pan, który prezentował pokazy akrobatyczne i żonglerskie.  Jednak największą sensację wzbudził pokaz węża pytona , którego na koniec każdy mógł dotknąć.
   Uczniowie nie tylko oglądali występy artystów, ale także brali w nich udział. Było mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.

A.H.


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   Dzień Edukacji Narodowej  obchodzono w naszej szkole bardzo uroczyście. W tym roku po raz pierwszy przyznano nauczycielskie "Oskary". Gala oskarowa, a właściwie oskarowo - jabłkowa odbyła się 14 października w sali gimnastycznej. Prowadzący czytali nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach wraz z uzasadnieniem przyznania nagrody. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczali przygotowane "Oskary", czyli piękne czerwone jabłka, do których była dołączona nazwa kategorii, np. "Superniania", "Pogromca Wirusów", "Pomysłowy Dobromir", "Plusik i Minusik", "Nauczycielka EKO" W programie  artystycznym znalazły się wiersze  i piosenki  dedykowane nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Nowa, ciekawa forma uczczenia Dnia Edukacji Narodowej bardzo podobała się wszystkim obecnym na uroczystości.

 


 

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

 

Dzień 14 października 2016 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klasy I. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie

   Wychowawczyni klasy I powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I.

   Pierwszoklasiści przedstawili swój program artystyczny: wykonywali wiersze i piosenki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

   Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czaszynie pani mgr Elżbieta Stefanowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pan Dyrektor, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Tradycyjnie pierwszoklasiści odcisnęli swoje paluszki w Złotej Księdze szkoły.

   Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, globusów zakupionych przez rodziców specjalnie na tę okazję oraz odblaskowych opasek, które zapewnią bezpieczeństwo uczniom na drodze. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

A.H.

 


 

Wycieczka uczniów klas 1-3 do piekarni

 

   W dniu 12 października uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Czaszynie mieli okazję zapoznać się z pracą piekarza i cukiernika i podglądnąć jak piecze się chleb i wypieka pyszne słodkości. Stało się to dzięki uprzejmości właścicieli piekarni w Lesku, państwa Szelców.

   Najpierw uczniowie poznali różne typy mąki oraz rodzaje pieczywa. Mieli okazję zobaczyć różne nowoczesne maszyny i urządzenia, które pomagają piekarzowi w pracy. Z zainteresowaniem obserwowali jak wyrabia się ciasto na chleb i bułki. Największą atrakcją było samodzielne formowanie bułek z przygotowanego ciasta. Z podziwem patrzyli na piekarza, który w mistrzowskim stylu tworzył coraz to nowe kształty. Później zobaczyli jak powstają przepyszne ciasta, ciastka i ciasteczka (mniam, mniam). Na tym dziale podziwiali  pracę ciastkarzy. Dzięki tej lekcji poznali, z jakim trudem powstaje chleb. Na zakończenie dzieci podziękowały pracownikom piekarni za gościnność, poświęcony czas i przekazaną wiedzę. W zamian otrzymały przepyszny poczęstunek, który zjadły po powrocie do szkoły. Wycieczka przyniosła uczniom wiele wrażeń.

 


 

"Świeto Drzewa" w naszej szkole

 

,,Święto Drzewa” w tym roku obchodzone  pod hasłem ,,Święto Drzewa – wśród pól” jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, a jego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatu i ochrony drzew.  To również ratowanie zwierząt, segregowanie odpadów, zbieranie zużytych baterii i zachęcanie do ekologicznych zakupów itp. Dzieci i młodzież sadzą drzewa w celu poprawy stanu środowiska naturalnego, jak również na znak pokoju i przeciwko przemocy. Stałym partnerem w organizacji ,, Święta Drzewa” są Lasy Państwowe.

10 października uczniowie uczęszczający na zajęcia koła ekologicznego wraz z opiekunką zaprosili nauczycieli i uczniów naszej szkoły na przedstawienie pt. ,,Drzewo- mój przyjaciel”. Zebrani poznali pospolite drzewa występujące w Polsce. Dowiedzieli się, co mogą zrobić, by nasze lasy były piękne, a ich mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani pysznymi jabłkami.

Z okazji Święta Drzewa podsumowano  zbiórkę plastikowych nakrętek, które zostały przekazane na cele charytatywne. Posadzono również krzewy, które będą ozdobą szkolnego podwórka.  

 


 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

   30 września uczniowie naszej szkoły uczcili VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić dzieci i dorosłych do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Młodzi egzaminatorzy z klasy VI zaopatrzeniu w losy z tabliczką mnożenia przepytywali swoich kolegów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W nagrodę za trzy poprawne odpowiedzi można było otrzymać atrakcyjna naklejkę.

   Na zajęciach komputerowych niektóre klasy również uczestniczyły w potyczkach znojomości tabliczki mnożenia w programach komputerowych i na stronach internetowych. 

   Wszyscy mogli popisać się znajomością tabliczki mnożenia bawiąc się przy tym wybornie.


 

Wielkie zakupy nowości wydawniczych w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

   Biblioteka szkolna zakupiła ciekawe i pięknie wydane bajki, baśnie i powieści na kwotę 6 000 złoty z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Aktywny udział w wyborze literatury wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dokonując zakupu starano się uwzględnić zainteresowania czytelnicze wszystkich korzystających z naszej biblioteki.

    Nowości są już wypożyczane uczniom. Robimy to nawet podczas przerw na korytarzu szkolnym.

 


 

Wybory Samorządu Uczniowskiego

 

   20 IX została wybrana Rada Samorządu Uczniowskiego. W tajnym głosowaniu zgodnie z procedurami wyłoniono następujący skład:

Przewodniczący – Emilia Kulig

Zastępca przew. – Jarosław Kucharski

Sekretarz – Klaudia Kieca

Skarbnik – Bartosz Gocek

Podobnie jak w ubiegłych latach utworzono 3 sekcje: rozrywkową, redakcyjną i sportową.

   Przed nami dużo pracy!

 


 

Przedstawienie z ekologią

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Czaszynie co roku biorą udział w Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne sprzątanie zostało poprzedzone wystawieniem inscenizacji w wykonaniu członków kółka ekologicznego. Bajka o królu Brudzie i mądrych elfach poruszała problem zanieczyszczania środowiska. Ważna treść podana w lekkiej formie była doskonałą okazją do kształtowania u dzieci zachowań proekologicznych. Uczyła konieczności ochrony środowiska naturalnego i segregowania odpadów. Po przedstawieniu na „pchlim  targu” sprzedawano za symboliczną kwotę używane zabawki, które zamiast trafić na śmietnik mogą jeszcze służyć innym. Zebrane pieniądze w kwocie 220 zł Samorząd Uczniowski przekaże na cele charytatywne -pomoc potrzebującym dzieciom. To była udana impreza!

 


 

Nasi uczniowie w akcji "Sprzątanie Świata"

 

   W piątek - 16 września 2016 roku w ramach akcji ,,Sprzątanie Świata - Polska 2016”, uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w zbiorowym sprzątaniu naszej miejscowości. Zebrano śmieci, które zalegają w naszym otoczeniu. Celem akcji jest nie tylko budowanie świadomości ekologicznej, ale również inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, promowanie i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów.

 


 

Pamiętamy...

 

   W pierwszych dniach września tego roku szkolnego złożono kwiaty i uporządkowano teren wokół obelisku usytuowanego w Czaszynie, który upamiętnia działalność kurierów na terenie Bieszczadów w latach II wojny światowej.

 

 

 

 

 


 

Nasi uczniowie na wystawie łowieckiej

 

   Już trzeciego dnia nauki w roku szkolnym 2016/2017, czyli 5 września, uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wyjechali do Zagórza na wystawę łowiecką zorganizowaną w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Szkoła została o niej poinformowana przez pana Franciszka Stacha, członka Koła Łowieckiego "Świstak", z którym od wielu lat współpracuje. Pan Stach bywa gościem podczas różnych imprez o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, wygłasza prelekcje, natomiast uczniowie zbierają karmę dla zwierząt leśnych, przekazując potem myśliwym. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem oglądających. Wszyscy w skupieniu słuchali słów pana Juliana Pałasiewicza, cierpliwie przedstawiającego poszczególne eksponaty. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach okazy zwierząt i poroża. Dopytywały się o nie, a oprowadzający dokładnie wyjaśniał. Warto było zapoznać się z kulturą łowiecką zaprezentowaną na tej wystawie. Jej organizatorom należą się gratulacje!

 


 

Narodowe Czytanie 2016

 

   Od 2012 roku jest organizowana ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Zostało zainicjonowana epopeją Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach czytano wspólnie utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku podczas internetowego głosowania wybrano „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda zachęcał wszystkich do wspólnego czytania tej pięknej książki o miłości, sile wiary i upadającym imperium rzymskim.

   W naszej szkole czytanie rozpoczęło się 2 września o godzinie 8:30. Na początku nauczycielka języka polskiego, pani Halina Sech, wprowadziła słuchaczy w tematykę powieści, a potem przeczytała wybrany fragment mówiący o walce Ursusa z turem. Dzieci z uwagą słuchały opisu zmagań siłacza z dziką bestią i koniecznie chciały dowiedzieć się jak się one skończą. Dalsze części utworu były czytane przez wychowawców klas. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Na pewno kiedyś sięgną po nią samodzielnie, aby poznać losy Ligii i Wincjusza, ich życiowe wybory w trudnej rzeczywistości.

   Akcja czytania „Quo vadis” wpisała się w obchody Roku Sienkiewicza w związku z 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza.

 


 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku

zaprasza uczniów szkół podstawowych

do udziału

 w

Akademii Małego Żaka

 


 

Witamy w NOWYM ROKU SZKOLNYM

 

   1 września w czwartek rozpoczynamy nowy rok szkolny 2016/2017. Wszystkich prosimy o przełączenie się z trybu wakacyjnego na szkolny. Czas na nowe przygody i nowe wyzwania, jakie czekają nas w naszej szkole. Czy jesteście gotowi....?

     Startujemy!  :) 

 


Rok szkolny 2015/2016