Zapraszamy do biblioteki szkolnej

 

    W ramach programu rozwoju czytelnictwa biblioteka szkolna będzię otwarta w dniach:

- 12 lipca (wtorek): 10:00-12:00

- 15 lipca (piątek): 10:00-12:00

        Serdecznie zapraszamy!

 


 

Książki zostały wybrane!

 

    Zamieszczamy listę wybranych książek, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i uczniów.

Lista wybranych książek

 


 

Wybieramy książki do szkolnej biblioteki

 

 

    Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego zostaną zakupione książki do szkolnej biblioteki. Poniżej zamieszczamy wykaz proponowanych książek. Prosimy uczniów i rodziców o zapoznanie się z ofertą.

   Wszelkie uwagi i własne propozycje dotyczące wyboru książek (można poszerzyć listę tytułów książek) prosimy kierować do biblioteki szkolnej, do końca roku szkolnego.

Lista proponowanych książek

 


 

Lekcja z panem myśliwym

 

    25 maja do naszej szkoły przyjechał pan Franciszek Stach z Koła Łowieckiego „Świstak” w Zagórzu. Na spotkaniu z członkami kółka ekologicznego opowiedział im o działalności myśliwych na naszym terenie. Przywiózł ze sobą akcesoria i trofea myśliwskie.

    Wszystkim bardzo się podobała taka lekcja.

 

 

 


 

Starsi uczą segregowania śmieci najmłodszych

 

   W klasie „0” zostały zorganizowane zajęcia na temat segregowania śmieci oraz konieczności utylizacji szkodliwych odpadów. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy IV i V, którzy są członkami kółka ekologicznego wraz z opiekunem. Uczyli oni młodszych kolegów jak segregować odpady.

   Następnie podczas pracy w grupach dzieci wykonały pracę plastyczną sprawdzającą zdobyte przez nie wiadomości.

   Atmosfera na zajęciach była miła i serdeczna.

 


 

Szkolny konkurs ortografinczy

 

   8 maja odbył się szkolny konkurs ortograficzny, w którym wzięły udział uczniowie starszych klas: IV-VI. Konkurs odbył się na sali gimnastycznej, gdzie na uczniów czekały bardzo ciekawe i zróżnicowane zadania. Zadania te były dopasowane do możliwości uczniów według klas, dając tym samym równe szanse na wygraną niezależnie od wieku. Wszyscy czynnie zaangażowali się w rozwiązywanie ortograficznych zadań, które były świetną zabawą i nauką dla uczestniczących w konkursie.

    A oto wyniki z ortograficznej rywalizacji:

      I miejsce: klasa V

      II miejsce: klas VI

      III miejsce: klasa IV

   Wszyscy uczniowie otrzymali cukierki, natomiast uczestnicy konkursu dostali nagrody rzeczowe ufundowane przez SKO.

   Gratulujemy !

 


 

Spotkanie z panem Mirosławem Kaźmierczakiem

 

   29 kwietnia kolejny raz przyjechał do naszej szkoły pan Mirosław Kazimierczak. Udzielił nam wskazówek na temat fotografowania przyrody. Na pewno przyda się to uczniom, którzy będą brali udział w konkursie fotograficznym „Walory Ekologiczne Naszej Gminy”.

 


 

Listy do Ziemi

 

   W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”. W tym roku tematem przewodnim był problem palenia śmieci. Dzieci przystąpiły do pracy z wielkim zapałem. Każdy postarał się by jego list zachęcił innych do dbania o naszą planetę.

 

 

 

 


 

Bezpiecznie na wakacjach

 

   25 kwietnia naszą szkołę odwiedził pracownik KRUS-u z Sanoka. Opowiedział dzieciom jak bezpiecznie spędzać wakacje na wsi. Uczniowie obejrzeli film oraz otrzymali broszurki na ten temat.

 


 

Szkolne Święto Matematyki i Przyrody

 

   W kwietniu odbyło się szkolne Święto Matematyki i Przyrody. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali o przechodni puchar w dwóch kategoriach tj:

   - klasy: I - III

   - klasy: IV - VI

    Przeprowadzono konkurencje matematyczne i przyrodnicze, które w większości zostały zaproponowane przez uczniów.

   Zwycięzcami zostali uczniowie klasy II (w młodszej kategorii wiekowej) i uczniowie klasy VI (w starszej kategorii wiekowej).

  Wszyscy świetnie się bawili, co widać na zamieszczonych zdjęciach 

 


 

Finaliści konkursów kuratoryjnych

 

   Tomasz Hańczuk otrzymał tytuł finalisty Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego, uzyskując 84 punkty na 100 możliwych do zdobycia. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego.  W konkursie na etapie szkolnym,  który odbył się 4 listopada 2015 roku,  naszą szkołę reprezentowały dwie osoby: Urszula Pawłowska i Tomasz Hańczuk.  Uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Konkurs w Krośnie miał miejsce 28 listopada 2015 roku. Tomek  uzyskał w nim wysokie miejsce, zdobywając 47p na 50 możliwych. W ostatnim wojewódzkim etapie, który  odbył się w Rzeszowie 6 lutego 2016 roku,  Tomek  otrzymał  37 punktów. Do uzyskania tytułu laureata zabrakło mu pół punktu.

   Tytuł finalisty Kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego zdobyła uczennica klasy szóstej Urszula Pawłowska, która  uzyskała 65 punktów na 100 możliwych. Konkurs z Języka Polskiego  także składał się z trzech etapów. W pierwszym wzięły udział dwie osoby: Weronika Wawrzyńska i Urszula Pawłowska. W następnych etapach uczestniczyła  Ula, której do tytułu laureata zabrakło dwóch punktów.

Gratulujemy !

 


 

Sukces Radka Kuzio w konkursie "Lepszy Internet zależy od Ciebie"

 

   13 kwietnia w gimnazjum w Zagórzu, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą prezentację na temat „Lepszy Internet zależy od Ciebie” . Konkurs organizowany przez zagórskie gimnazjum związany był z Dniem Bezpiecznego Internetu i był adresowany do szkól podstawowych i gimnazjów gminy Zagórz.

   Z naszej szkoły prezentacje wykonali: Weronika Wawrzyńska (kl VI), Tomasz Hańczuk (kl. VI) i Radosław Kuzio (kl. V)

   Prezentacje oceniane były pod względem treści i sposobu wykonania w dwóch kategoriach wiekowych. Treść prezentacji obejmowała rodzaje zagrożeń czyhających w Internecie i sposoby ochrony przed nimi.

   Przedstawienie wyników konkursu odbyło się na sali gimnastycznej gimnazjum w Zagórzu, gdzie zgromadzili się uczestnicy konkursu - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Zagórz oraz ich opiekunowie. Dyrektor gimnazjum, Pan Tomasz Rudy przywitał wszystkich serdecznie i oddał głos Panu Arturowi Krzywdzie, głównemu organizatorowi konkursu, który przypomniał ideę Dnia Bezpiecznego Internetu oraz wyjaśnił kryterium oceniania prac. Następnie wraz zaproszonymi paniami z policji ogłosił wyniki konkursu.

   Najlepszą prezentacją okazała się praca naszego ucznia - Radka Kuzio. Jego praca została zaprezentowana podczas spotkania i oceniona jako najlepsza prezentacja komputerowa wśród wszystkich nadesłanych prac – zarówno ze szkół podstawowych jak i gimnazjalnych.

   Radek otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe w postaci multimedialnej klawiatury, powerbanku oraz karty pamięci micro-SD. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i 8GB kartę pamięci micro-SD.
   Serdecznie gratulujemy Radkowi jak i wszystkim naszym uczestnikom konkursu.

   Zwycięską prezentację można obejrzeć i pobrać STĄD.

 

 


 

Podziwiamy mistrzów

 

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu  znanej z występów na całym świecie, jedynej w swoim rodzaju Moskiewskiej Rewii na Lodzie, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena.

   W spektaklu tym na uwagę zasługiwała doskonała i oryginalna oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.

 


 

 

 

 Życzymy Wam wszystkim,

aby te Święta Wielkanocne

wniosły do Waszych serc

wiosenną radość i świeżość,

pogodę ducha, spokój i nadzieję

 

 

 

 

 

 


 

Aby szybko przyszła...

 

   Aby wiosna przyszła szybko, trzeba należycie pożegnać zimę. 21 marca dzieci z naszej szkoły powitały wiosnę zgodnie z tradycją: ze słomy przygotowały marzannę symbolizującą odchodzącą zimę, potem wyszły nad rzekę i tam żegnały płonącą kukłę. Pożegnaniu towarzyszyło wesołe śpiewanie i radosne okrzyki ,, Żegnaj zimo, witaj wiosno”.

 

 

 


 

XIII MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
"SUPERMATEMATYK"

 

   12 marca 2016 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku już po raz trzynasty spotkali się uczniowie 16 szkół, by rywalizować o honorowy tytuł SUPERMATEMATYKA. Konkurs był zorganizowany przez grupę nauczycieli matematyki tejże szkoły oraz doradcę metodycznego  CDN.

   Zawody, już tradycyjnie, składały się z dwóch części: najpierw konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

   W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 60 minut do rozwiązania 5 niełatwych zadań otwartych, wymagających wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobytych na lekcjach matematyki, dobrania odpowiednich środków i narzędzi do wykonania zadania oraz czytelnego przedstawienia swojego toku rozumowania. W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

   Nasi uczniowie uplasowali się bardzo wysoko: w kategorii klas czwartych na 20 uczestników: IV miejsce zajęła Natalia Oleksów, w kategorii klas V spośród 21 osób: III miejsce przypadło Radosławowi Kuzio, natomiast w kategorii klas VI (również 21 uczestników) I miejsce zajęła Urszula Pawłowska, z maksymalną, liczbę punktów – 25!

   W konkursie drużynowym uczniowie zmagali się z jedenastoma zadaniami. Bardzo ważna była tutaj umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczości i sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, zapamiętywania, a w dużej mierze współpracy w zespole.

   Nasi zawodnicy okazali się najlepsi i zajęli I miejsce uzyskują dużą przewagę punktową nad pozostałymi drużynami.

   Wszystkim zawodnikom bardzo gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Konkurs gminny z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

 

   Konkurs na najlepszą prezentację na temat „Lepszy Internet zależy od Ciebie” organizowany jest przez Gimnazjum w Zagórzu i jest kierowany do uczniów szkoły podstawowej: klas IV – VI i dla uczniów gimnazjum (osobna kategoria).

Prezentacja powinna zawierać od 10 do 20 slajdów oraz obejmować następujące treści:

  - rodzaje zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni,

  - definicja cyberprzemocy i jej formy,

  - jak skutecznie bronić się przed cyberprzestępczością,

  - gdzie szukać pomocy w przypadku, kiedy spotkasz się z przestępstwem internetowym.

   Prezentacje należy dostarczyć do dnia 6 marca do Pana J. Bochnaka, który wybierze 8 najlepszych prac i prześle je do Gimnazjum w Zagórzu.

   Prace będą oceniane pod względem treści i sposobu ich wykonania. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.

Pomocne internetowe portale edukacyjne:

   www.dzieckowsieci.pl

   www.cyberprzemoc.pl

   www.sieciaki.pl

   www.helpline.org.pl

 


  

 *** FERIE ZIOMOWE ***

(15.II - 28.II)

 


 

 

Konkursy szkolne: matematyczny i czytelniczy

 

   Przed feriami zostały rozstrzygnięte dwa konkursy, w których wzięli udział uczniowie klas IV–VI.

   Pierwszy to konkurs matematyczny „10 Wizyt w Królestwie Sprytu” polegający na rozwiązywaniu zadań w postaci zagadek matematyczno-logicznych, których celem było rozwijanie uzdolnień dzieci.

    Oto wyniki:

 1 miejsceKuzio Radosław kl. V

 2 miejsceOleksów Natalia kl. IV

 3 miejsceSzałaj Magdalena kl. V

Wyróżnienia: Kulig Emilia kl. V i Kucharski Jarosław kl. V.

 

   Celem drugiego konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Dzieci, które przeczytały najwięcej książek i potrafiły je ciekawie opowiedzieć – zostały wyróżnione na apelu szkolnym.

   Byli to:

- Katarzyna Szczudlik

- Magdalena Szałaj

- Marlena Stach

- Martyna Wawro

- Jarosław Kucharski

- Emilia Kulig

- Klaudia Kieca

- Adam Wawro

- Kornelia Kantorek

   Zwycięzcy obu konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez SKO.

 


 

Szkolna zabawa noworoczna

 

   27 stycznia  w  Szkole Podstawowej w Czaszynie została zorganizowana tradycyjna zabawa noworoczna. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale i młodsze dzieci, które przyszły na bal pod opieką rodziców. Z niecierpliwością  oczekiwana impreza była bardzo dobrze przygotowana. Prowadził ją  dwuosobowy  zespół Agencji Usług Artystycznych „Rufio. Owsiany Rafał”,  starający się zadowolić wszystkich uczestników, dlatego oprócz tańców nie zabrakło różnych zabaw, konkursów, zarówno indywidualnych jak i grupowych. Na brak rozrywek nie można było narzekać. Miłym przerywnikiem był smaczny posiłek przygotowany przez Radę Rodziców. Dzieci otrzymały również słodkie paczki, co przyjęły z wielkim zadowoleniem. To była udana zabawa!

 


 

Niezwykła lekcja języka polskiego

 

   W bieżącym roku szkolnym klasa V omawiała książkę Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".

   Tematem ostatniej  lekcji była egzotyka Afryki. Każde dziecko przebrało się  za wybraną postać z lektury. Pojawili się : Staś, Nel, Kali, Mea, pan Tarkowski, Beduini, Arabowie. Klasa na krótki czas zamieniła się w dżunglę. Na ścianach zawieszono zielone dekoracje imitujące afrykańską florę, a faunę reprezentowały przyniesione z domu pluszaki: słoń, lwy i małpy. Nie zabrakło również egzotycznych owoców, które w trakcie zajęć degustowano. Oprawę muzyczną stanowiły rytmy afrykańskie. Uczniowie prezentowali swoje pracowicie przygotowane  stroje. W trakcie lekcji odbywał się także  konkurs znajomości lektury. Po tych zajęciach dzieci  śmiało mogą udać się w podróż do Afryki.

 


 

"Wybieram wodę..."

 

   Uczniowie kl. IV-VI Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Wybieram wodę…”.

   Celem tego programu jest edukacja w zakresie prawidłowego nawadniania organizmu, promocja racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania oraz propagowanie zdrowego stylu życia dzieci i ich rodzin.  

   W ramach programu realizowano lekcje tematycznie związane z wodą i jej znaczeniem w życiu człowieka i przyrody. Wykonano gazetkę ścienną zachęcającą całą społeczność szkoły do systematycznego nawadniania organizmu i szanowania wody słodkiej.

   Wszyscy uczniowie biorący udział w programie wykonali prace plastyczne przedstawiając rozwinięcie hasła: „Wybieram wodę…”. Pięć najciekawszych prac przesłano do organizatorów programu: Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii w Warszawie. Wzięły udział w ocenie na etapie ogólnopolskim. Wyróżnienie i nagrodę rzeczową otrzymała uczennica klasy piątej Wiktoria Pietrów.

   Szkoła otrzymała również certyfikat potwierdzający realizację programu.

M.B.

 

 


 

Jasełka w wykonaniu naszych uczniów - nie tylko dla Babci i Dziadka

 

   Dzień Babci i Dziadka wpisał się w historię naszej parafii jako niecodzienne zdarzenie: to czas Bożego Narodzenia, a owo wydarzenie miało miejsce w kościele.

   Kościół był najlepszym miejscem na tego typu przedstawienie. Stwarzał odpowiedni klimat dla zaprezentowania inscenizacji Narodzenia Pańskiego. Jasełka połączone z wierszami  dla dziadków w wykonaniu najmłodszych dzieci z naszej szkoły były wydarzeniem, które przyniosło ogrom emocji zarówno widzom jak i jego młodym odtwórcom. Głębokie zaangażowanie małych aktorów, uwidoczniło się szczególnie w sposobie odtwarzania betlejemskich scen – dziecięca gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Każdy z obecnych mógł napawać się pięknem kolęd i pastorałek  w wykonaniu solistek ze starszych klas i włączyć się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło  niezwykle ciepłą oraz dającą poczucie bliskości atmosferę spotkania. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Na przedstawienie przybyło wielu mieszkańców naszej parafii.  Po występie nie zabrakło w pełni zasłużonych gromkich braw, a ksiądz proboszcz nagrodził małych artystów słodkim upominkiem.

 


 

Konkurs plastyczny "Za co lubimy święta Bożego Narodzenia"

 

   Z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizowano szkolny konkurs plastyczny "Za co lubimy święta Bożego Narodzenia". Dzieci przygotowały ciekawe prace plastyczne, które zostały ocenione i nagrodzone przez jury. Najciekawsze przekazano do Młodzieżowego Domu Kultury w Sanoku, tam wzięły udział w regionalnym konkursie, którego jury nagrodziło prace Weroniki Wawrzyńskiej i Konrada Gocka. Uczniowie ci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy!

 


 

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Lesko

 

   Członkowie koła Mały Ekolog i uczniowie klasy IV gościli w szkole pana Wojciecha Jankowskiego pracownika Nadleśnictwa Lesko. Zaproszony gość w barwny i ciekawy sposób opowiedział dzieciom o zwierzętach żyjących w naszej okolicy.

   Podkreślił, że zimą zwierzęta mają kłopot ze zdobyciem pożywienia, dlatego leśnicy systematycznie muszą je dokarmiać. Zachęcił dzieci do aktywnego uczestnictwa w akcji "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę". Udzielił wielu wskazówek dotyczących odpowiedniego dokarmiania ptaków, aby pomagając nie zaszkodzić. Przekazał uczniom karmę dla ptaków, którą zawiesili na terenie podwórka szkolnego i w okolicy swoich domów. Takie "stołówki" dadzą dzieciom okazję do prowadzenia obserwacji i poznawania skrzydlatych przyjaciół.

 


 

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

i Szczęśliwego Nowego Roku !

 


 

Szkolne Jasełka

 

   Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również i dzieci. Zgodnie z tradycją jaka jest praktykowana w Szkole Podstawowej w Czaszynie, każdego roku poszczególne klasy  przygotowują uroczysty apel przedświąteczny. W  tym roku uczniowie klas II i  III wystawili ,,Jasełka”.

   Dzieci  długo przygotowywały się do występu, chętnie uczyły się ról oraz uczestniczyły w próbach. Dzięki temu występ uczniów  stał na bardzo wysokim poziomie. Nie mogło zabraknąć również przepięknych dekoracji., które sprawiły, że sala wyglądała uroczo. Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem i Gwiazdą Betlejemską. W oddali zobaczyć można było Betlejem, a tuż przed nim szopkę. Scenografia wprowadziła  wszystkich w świąteczny nastrój. Dzieci  w przepięknych strojach występowały przed zgromadzoną widownią, która mogła się poczuć jak w teatrze.

   Pani Dyrektor  złożyła pracownikom i uczniom szkoły świąteczne życzenia.  Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania. Następnie nadszedł moment składania sobie nawzajem życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

 


 

Z ekologią za pan brat

 

     Takie właśnie hasło przyświeca młodym ekologom ze SP w Czaszynie. Jak wiemy powiedzenie  „być z kimś za pan brat” znaczy bardzo dobrze coś znać, specjalizować  się w czymś.

   Aby osiągnąć ten cel, należy upowszechniać wśród uczniów wartości proekologiczne. Edukacja ta umożliwia uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego, kształtowanie postaw współodpowiedzialności za jego stan, aktywizowanie wychowanków  do podejmowania rozważnych działań dla dobra człowieka i otaczającej go przyrody.

    W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole prowadzonych na zajęciach kółka ekologicznego dla uczniów młodszych i starszych.  „Jesienne” tematy poświęcone były odpadom , ich segregacji i recyklingowi.

    Omawiając te zagadnienia wykorzystano różne metody, między innymi sytuację problemową, rozmowę, pokaz, obserwację, ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy dydaktyczne, spotkanie z ekspertem i inscenizację.

    Zapoznano dzieci z rodzajami odpadów, uczono ich segregacji, zwracając szczególną uwagę na odpady problemowe, w tym baterie, leki, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Pokazywano różne przykłady recyklingu m.in. kompostowanie jako prosty sposób na pozbywanie się odpadów naturalnych. W celu pozyskania niektórych surowców do powtórnego pozyskania zebrano w szkole 26kg baterii, 215 kg makulatury  i 10 dużych worków plastikowych nakrętek, które zostaną  przekazane na cel charytatywny.

    Do takiej formy działalności młodych ekologów zdopingowało także spotkanie z panem M. Kaźmierczakiem – dyrektorem Gminnego Centrum Edukacji Ekologicznej, który swoją pogadankę uzupełnioną projekcją filmu poświęcił w większości właśnie postępowaniu ze zużytymi bateriami.

    Wiemy, że wiele osób pozbywa się śmieci, palą je w piecach domowych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym do atmosfery wydostają się szkodliwe substancje chemiczne,  zagrażające naszemu zdrowiu. Często dolegliwości zaczynają się od duszności i kaszlu. I właśnie ten „palący” temat został poruszony w przedstawieniu kabaretowym pt. „Chory komin, czyli kochasz przyrodę nie pal śmieci”, które obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły.  Główną rolę odegrał domowy piec. Widzowie obserwowali jak do paleniska bez zastanowienia wrzucano plastik, zniszczone obuwie, stare ubranie a ich spalanie powodowało „duszności” i „napady kaszlu” biednego pieca. Na zewnątrz kłębiły się wielkie chmury czarnego dymu, powodując podobne dolegliwości u ludzi. Dzieci zrozumiały, że tzw. niska emisja, czyli spalanie śmieci w niskich temp. Jest bardzo groźna nie tylko dla otaczającej nas przyrody, ale także naszego życia i zdrowia.

    Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują troską o środowisko naturalne i w naszej miejscowości nie dojdzie do alarmu smogowego.

 


 

Wyjazd uczniów do kina na seans "Dobry Dinozaur"

 

   7 grudnia uczniowie klas I , II i III  Szkoły Podstawowej w Czaszynie udali się do SDK w Sanoku,  gdzie obejrzeli pełen wzruszających scen film pod tytułem "Dobry dinozaur".

    Film opowiada historię małego dinozaura, który wpada w wielkie tarapaty. Z pomocą przychodzi mu mały  jaskiniowiec o imieniu Bąbel. Ich pełna oddania relacja pokazuje dzieciom, na czym polega istota bezinteresownej przyjaźni.

   Dzieci dały sie porwac epickiej opowieści o dorastaniu, odwadze i poświęceniu

A.H.

 


 

Książki naszych marzeń

 

   Nasza  szkoła przystąpiła do programu "Książki naszych marzeń", dzięki któremu może pozyskać książki do biblioteki szkolnej na kwotę 1625 zł. Listę książek przygotowano uwzględniając propzycje dzieci i nauczycieli, a następnie skonsultowano ją z panią pracującą w Bibliotece Publicznej w Czaszynie.

>> Lista książek marzeń <<

 


 

"Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..."

 

   Ze słowami Henryka Sienkiewicza na pewno zgodzi się  każdy dorosły, a przekonują się o tym kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Rolą dorosłych jest wprowadzenie ich w  zaczarowany świat książek, bo,  jak powiedział Stanisław Konarski „ do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze: po pierwsze książki, po drugie książki, po trzecie książki.”

   Temu celowi służą różnorodne  działania  podejmowane  w naszej szkole. W pierwszy czwartek grudnia odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Książkomaniaków. Jego członkowie ( w tym kilkoro nowych) przy gorącej herbacie i ciasteczkach prezentowali  ostatnio przeczytane książki, zachęcali ( jak się okazało – skutecznie) do ich lektury. Okazało się, że dużą popularnością cieszą się ciekawe opowieści o zwierzętach autorstwa Sue Bentley, angielskiej pisarki, która także uwielbia czytać, a poza tym chodzić do kina i siedzieć w ogrodzie, obserwując różne zwierzęta. Bardzo podobała się dzieciom również „Bułeczka”, po którą sięgnęły zachęcone przez nauczycieli. W trakcie spotkania bawiono się  także w licytację książek, układano katalog tytułowy i autorski. Pasjonatom czytania czas minął niepostrzeżenie…

HS

 


 

Mikołajowe czytanie

 

   W piątek, 4 grudnia  w naszej szkole trwała akcja „Mikołajkowe czytanie”. Przybrała ona różne formy. Uczniom klasy pierwszej czytała pani bibliotekarka, otwierając im okno na nowy, nieznany świat, do którego każdy został zaproszony. Natomiast klasa druga pod opieką wychowawczyni udała się do Biblioteki Publicznej w Czaszynie, gdzie przywitała ich pani kierownik. Na początku przypomniała najważniejsze informacje o tym miejscu, prowadzonych działaniach, a potem czytała wybraną lekturę. Aby podkreślić mikołajkowy nastrój, dzieci włożyły odpowiednie nakrycia głowy i z uwagą słuchały płynącej opowieści. Ponieważ to był szczególny dzień, na młodych czytelników czekały z radością przyjęte słodkie upominki. W pozostałych klasach również czytano fragmenty książek, które dostarczyły wielu wrażeń i rozbudziły wyobraźnię , co napawa nadzieją, że nie tylko „książkomaniacy” sięgną po  wybrane tytuły…

HS

 


 

Święty Mikołaj w naszej szkole

 

   W piątkowy poranek, 4 grudnia  pojawił się w naszej szkole Święty Mikołaj. Przyniósł potężny wór prezentów i rózgi. Rózgi miały być dla niegrzecznych dzieci, ale Święty Mikołaj musiał zabrać je ze sobą z powrotem, bo u nas są tylko grzeczne dzieci i wszystkie zasłużyły na prezenty.

   Dzieci bardzo serdecznie przyjęły Świętego Mikołaja, chętnie odpowiadając na pytania, a także same miały wiele pytań: Gdzie mieszka Święty Mikołaj, czym przyjechał, ile ten pojazd może jechać km/h i jakie ma przyspieszenie do setki, ile Św. Mikołaj może udźwignąć prezentów i skąd je ma... Na wszystkie pytania Św. Mikołaj nie był w stanie odpowiedzieć, ale obiecał przyjechać za rok, aby zdradzić parę tajemnic. Zatem czekamy na niego za rok, bo chyba wszyscy będą przez następny rok tak samo grzeczni  :)

 

 


 

Nasz śpiewnik szkolny

 

   Każdy uczeń klas 4-6, lubiący śpiewać, może to zrobić na długiej przerwie. Zbieramy się na dolnym korytarzu, wybieramy piosenkę, rozdajemy słowa i dzięki podkładowi muzycznemu staramy się jak najlepiej zaśpiewać. Zaczęliśmy od pieśni i piosenek patriotycznych....

   Młodsze dzieci na razie tylko  słuchają, ale może i one pójdą w nasze ślady?

 


 

Dzień pełen wrażeń...!

 

   W piękny, listopadowy czwartek uczniowie klas piątej i szóstej  SP w Czaszynie pod opieką wychowawców  wybrali się do Sanoka, gdzie czekały na nich różne atrakcje. Pierwszym punktem programu wycieczki była lekcja muzealna w skansenie, realizowana w dwóch grupach. Uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w zajęciach na temat: „Od ziarnka do chleba". Prowadzący przedstawił kolejne etapy procesu powstawania chleba i pokazał dawne narzędzia i sprzęty, ułatwiające wykonywanie prac rolniczych. Dzieci zobaczyły pokaz młócenia  cepami i czyszczenia zboża, same również próbowały swych miedzy innymi w  robieniu powróseł i mieleniu żarnami. Natomiast uczniowie klasy piątej brali udział w lekcji kaligrafii. "Przenieśli się" do szkoły sprzed 100 lat, w której poznawali tajniki tej ważnej niegdyś nauki. Z ciekawością obejrzeli  drewniany tornister i jego wyposażenie. Najciekawsza okazała się tabliczka, na której pisali rysikiem swoje imiona. Było jeszcze trudniej, gdy do rąk wzięli pióra z nakładaną stalówką i z mozołem próbowali pisać pierwsze litery. Należało patrzeć na wzór, gdzie oznaczono, jak należy prowadzić pióro. Okazało się, że sztuka starannego, estetycznego pisania nie jest łatwa, ale jej nauka umożliwia doskonalenie pisma odręcznego. Zajęcia w Muzeum Budownictwa Ludowego to zarazem lekcja historii, języka polskiego i ekologii. Dla jednych uczniów były czymś zupełnie nowym, a dla członków kółek: regionalnego i ekologicznego poszerzeniem poznanych zagadnień.

   W programie wycieczki zaplanowano również wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka. Po generalnym remoncie jej sale prezentują się znakomicie. Zrobiły wielkie wrażenie na dzieciach. Pani bibliotekarka oprowadziła grupę po najważniejszych miejscach, zwracając szczególną uwagę na Strefę dla Dzieci. Zachęcała do zapisania się do biblioteki i odwiedzania wystaw, które są często w niej organizowane. Zapaleni czytelnicy już chcieli to zrobić...

   Na zakończenie dzieci obejrzały w SDK  przedstawienie teatralne pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Była to swobodna adaptacja powieści L. M. Montgomery, która niezbyt spodobała się młodym widzom, szczególnie znającym powieść. Uczniowie potrafili krytycznie odnieść się do spektaklu, wyrazić swoje zdanie na jego temat, znaleźć jego zalety i wady.

   Dzień 12 listopada na pewno pozostawił niezatarte wrażenia...

H.S.

 


 

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

 

   Szkoła Podstawowa w Czaszynie bardzo uroczyście obchodziła Narodowe  Święto Niepodległości. Najstarsza klasa była odpowiedzialna za przygotowanie akademii, z czego wywiązała się bez zarzutu. 10 listopada zaprezentowała przedstawienie pt." Drogi do niepodległej". Podniosły nastrój podkreślała odpowiednia scenografia, kostiumy występujących i odświętne ubrania widzów. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii rozbiorów  naszej Ojczyzny, walki o wolność i radosne chwile odzyskania niepodległości. Uroczystość uświetniły piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu utalentowanych uczennic. Na zakończenie wszyscy uczniowie utworzyli żywą flagę. Akcję "Żywa biało - czerwona " zorganizował Samorząd Uczniowski.

   W dniu 11 listopada delegacja uczniów brała udział w gminnych obchodach święta narodowego  i  złożyła wiązankę kwiatów pod Krzyżem Powstańców na Starym Cmentarzu w Zagórzu. Kwiaty zostały również złożone przed obeliskiem w Czaszynie (przysiółek Brzozowiec), upamiętniającym działalność kurierską na terenie Bieszczadów i Beskidów w czasach II wojny światowej. Wszystkie te działania były prawdziwą lekcję patriotyzmu. 

H.S.

 


 

Śniadanie daje moc!

 

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego uczniowie z z klas I-III naszej szkoły przystąpili do programu edukacyjnego ,, Śniadanie daje moc” tworząc śniadaniowe kluby o nazwie programu.

   6 listopada, podobnie jak uczniowie w całej Polsce obchodzili Dzień „Śniadanie Daje Moc”. W tym dniu zorganizowano w szkole wspólne zdrowe śniadanie. W klubach „Śniadanie Daje Moc” w czasie zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywają cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych i nacisk na większą dbałość o spożywanie śniadań – w domu i szkole.

J.F.

 


 

Co robi się w stacji meteorologicznej...?

 

  5 listopada uczniowie klas II i III pojechali na wycieczkę do Stacji Meteorologicznej w Lesku. Dzieci miały okazje zobaczyć jak sprawdza się pogodę, mierzy ilość opadów, wilgotność powietrza. Pracownik stacji musi co godzinę wychodzić na zewnątrz i sprawdzać, jaka jest temperatura, czy z jaką siłą wieje wiatr. Następnie wprowadza dane do komputera. Stacja posiada także poletko pomiarowe – ogródek meteorologiczny.

  Stacja Meteorologiczna w Lesku pracuje całą dobę

 


 

Nasi uczniowie dbają o pamięć zmarłych

 

30 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Czaszynie udali się na pobliski cmentarz w swojej miejscowości. Po krótkiej pogadance na temat tradycji związanych ze Świętem Zmarłych dzieci zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty na opuszczonych grobach.

 


 

"Dżambo i Klementynka" - spektakl teatralny

 

  Dnia 9 pażdziernika zawitała do naszej szkoły grupa teatralna „Zielony Melonik” przedstawiając spektakl „Dżambo i Klementynka”. Była to historia, która opowiadała o wielkim słowie SZACUNEK w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, o poszanowaniu ich godności, a także o wielkiej sile przyjaźni.

  Historia ta przedstawiana przez Misia Dżambo bez oczka, lalkę Klementynkę, która nie miała rączki, w sposób zabawny dostosowany do wieku dzieci klas 0 – III pokazała, w jaki sposób można uczyć szacunku, bezinteresowności, wrażliwości i empatii.

   Widzowie, oprócz obejrzenia spektaklu wzięli aktywny udział w zabawach przygotowanych przez aktorów oraz w dyskusji kończącej przedstawienie.

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

    Dzień Edukacji Narodowej uczniowie  SP w Czaszynie uczcili przygotowaniem ciekawej  inscenizacji pt."Szkoła naszych marzeń". Na scenie odbyło się  zebranie samorządu w sprawie reformy szkoły. Gdyby Ministerstwo Edukacji Narodowej wzięło pod uwagę zgłaszane postulaty, to rok szkolny trwałby najwyżej  5 miesięcy, lekcje -  5 minut ( poza co najmniej trzygodzinnym wychowaniem fizycznym), na przerwach uczniowie jeździliby na rolkach, zajadając hot dogi kupione w szkolnym sklepiku. Jednak w  porę "zjawili się" niecodzienni goście, którzy na co dzień "spoglądają" z portretów na to, co się dzieje w klasach. Byli  to  królowa Jadwiga i Henryk Sienkiewicz, którzy chcieli uciekać z takiej dziwnej  szkoły, gdzie wszystko stanęło na głowie. Zebrani uświadomili sobie, że tak naprawdę nie ma sensu to, co zamierzali zrobić, trzeba sporządzić nową wersję planu reform. Podsumowali trafnie" Miej serce dla szkoły, łatwo się  przekonasz. że sercem ci także odpłaci i ona". Uroczystość przebiegała w miłej, wesołej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia nauczycielom oraz  pracownikom administracji i obsługi, wręczając samodzielnie wykonane laurki.

 

 

 


 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

 

   Ceremonię ślubowania uczniów klasy pierwszej naszej szkoły, a następnie akt pasowania, poprzedziła akademia przygotowana specjalnie na tę uroczystość przez bohaterów uroczystego apelu. Po części artystycznej nastąpiła ceremonia ślubowania a następnie akt pasowania dokonany przez panią dyrektor. Uczniowie zostali też przyjęci do braci uczniowskiej przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Starsza koleżanka poczęstowała nowo pasowanych uczniów słodkościami. Ponadto życzyła im sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Również rodzice, którzy przybyli w licznym gronie, dołączyli się do życzeń, przygotowali pamiątki i zorganizowali ,,słodkie” przyjęcie dla swoich pociech

 


 

Nowy roku szkolny rozpoczęty...

 

   1 września we wtorek rozpoczynamy nowy rok szkolny 2015/2016. Długie, upalne i leniwe wakacje wreszcie się skończyły :)  Czas wrócić do naszej ukochanej szkoły, ulubionych nauczycieli,  kolegów i koleżanek... Napewno miło będzie znów być ze swoją klasą, ale to już nie jest ta sama klasa, lecz o stopień wyższa.

  Życzymy wszystkim szczęśliwego NOWEGO ROKU SZKOLNEGO !  :)

 


Rok szkolny 2014/2015